Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla dziecka?

Oferta zabawek dla dzieci na rynku jest olbrzymia. Powiedziałabym nawet przytłaczająca .

Zabawki w sklepach kuszą kolorem i dźwiękiem. Reklamy w naszym życiu powoduja , że często już reagujemy na nie automatycznie, rutynowo i co za tym idzie – bezrefleksyjnie. Wybór zabawki może okazać się bardzo trudny i kłopotliwy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej zabawki dla dziecka ?

Po co w ogóle je kupujemy? Czy zabawka ma zająć dziecko, podczas gdy rodzice są zajęci i bezowocnie pochłaniać jego czas? Czy nieść za sobą możliwość edukacji, nauki i rozwoju? Zdecydowanie to drugie . Dobra zabawka to taka która pobudza dziecko do aktywności, uczy i rozwija.  Dobrze dobrana zabawka rozwija myślenie logiczne i przestrzenne, koordynację, kreatywność, jak również zdolności werbalne.

Bardzo często zabawki czynią dziecko biernym dostarczając im gotowych rozwiązań. Zabawki które same się poruszają , grają świecą itp. atrakcyjne są przez chwilę . Nie dziwmy się że taka zabawka często ląduje rzucona przez dziecko w kąt. Gdybyśmy się tak rozejrzeli po dziecięcych pokojach to doszlibyśmy do wniosku że większość tych zabawek którymi dysponują nasze dzieci są im zbędne . Nie jest sztuką kupić dziecku najdroższą zabawkę, sztuką jest dobrać taką zabawkę aby dziecko nie przestawało się nią bawić .

Priorytetem w tej kwestii jest wiek dziecka. I tu bez dwóch zdań należy tego przestrzegać przy wyborze zabawki dla dziecka. U nas różnica wieku między chłopakami to 2,5 r ,ktoś powie że to mało a ktoś że już dużo :/ a ja powiem że to zależy… są zabawki którymi chłopaki bawią się razem i tu bez dwóch zdań są klocki drewniane. Takie kreatywne zabawki jak klocki drewniane bardzo pozytywnie wpływają na rozwój malucha. Są bardzo bezpieczne i niezwykle trwałe zabawki, które można będzie wykorzystywać przez długi czas. To idealna zabawka dla dzieci w każdym wieku. Ale są też takie zabawki którymi bawi się Mateusz a Mikołaj korzystać z nich nie może ze względu na wiek. Jedną taką dostał właśnie pod choinkę od cioci i tu przez chwilę się zatrzymam bo to był strzał w 10.  Mateusz bardzo lubi dinozaury i wszystko co z nimi związane. Jeśli kojarzycie ,,Andy i przygody w prehistorii” to nie zdziwi Was jak powiem że jest jego fanem.  Jeden z prezentów który znalazł pod choinką to zestaw małego archeologa 🙂 . Zestaw zawiera bryłę (blok gipsowy) ,w której ukryte są części szkieletu dinozaura , młotek, dłuto , gąbka . Zabawka kryje w sobie jednego z 4 różnych dinozaurów. Należy ją wykopać i złożyć. Na pewno to nie ostatni szkielet dinozaura 🙂 polecamy gorąco.

Udostępnij ten wpis:

Facebook