Dlaczego warto wybierać produkty dobrej jakości?

Trwałość ubrań wysokiej jakości to jedna z najważniejszych zalet ich użytkowania. Jeśli ubranka wykonane z dzianin najwyższej jakości są dobrze skrojone i uszyte z troską o detale, macie  pewność, że nawet po wielu praniach będą wyglądać doskonale co więcej nie stracą przy tym swojego pierwotnego kształtu.

    Ubrania dobrej jakości zdecydowanie kosztują więcej, czasem kilkakrotnie więcej, niż ubrania z sieciówek, powiem więcej, kupowanie ubrań wysokiej jakości jest oszczędne.

 Warto porównać czas noszenia jednej bluzki wysokiej jakości z bluzką z sieciówki. Ile bluzek marnej jakości ( wyprodukowanej w szwalniach)  przetrwa ta lepsza ? Porównaj zatem cenę jednej bluzki dobrej jakości z zakupem 3-4 czy więcej bluzek z sieciówki i zobacz, co lepiej się opłaca?

Warto spojrzeć na ubrania dobrej jakości również z drugiej strony. Przy produkcji tanich ubrań używa się tanich środków chemicznych m.in. barwników, które często mają bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Natomiast producenci odzieży dobrej jakości dbają o środowisko i starają się wykorzystywać jak najmniej chemii, a jeśli już z niej korzystają, to zwykle są to środki mające odpowiednie certyfikaty świadczące o ich przyjazności dla środowiska. Wzory których ja używam  drukowane są reaktywnie –tusz wchodzi w reakcje z przędzą i już na niej zostaje . Jest utrwalany i w takim druku kolory nie maja prawa się spierać . Jeśli natomiast zdarzy się wyprać w wysokiej temperaturze bądź przy suszeniu w suszarce co jest zabronione można zniszczyć jedynie włókna.  Warto zwracać baczniejszą uwagę na to, co się kupuje. Pamiętaj, że wybierając ubrania dobrej jakości zyskujesz nie tylko Ty, ale również masz realny wpływ na innych ludzi oraz środowisko, w którym żyjesz.

Czym jest certyfikat Oeko-Tex?

Oeko-Tex standard 100 to certyfikat świadczący o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka. Organizacja Oeko-Tex przydziela certyfikat produktom, na których zostały przeprowadzane badania mające na celu zweryfikować obecność 100 najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających konsumentom.

Dzięki badaniom przeprowadzonych w laboratoriach na całym świecie certyfikowane produkty są wolne od środków wpływających niekorzystnie na zdrowie ludzi (m.in. formaldehydów, pestycydów czy substancji, które mogą być przyczyną wywoływania alergii). Ocenie podlegają również takie czynniki jak zapachy obce czy odporność na pot i ślinę. Etykiety standardu najwyższej jakości Oeko-Tex można zauważyć m.in. na pościelach, kołdrach, poduszkach oraz garderobie dziecięcej.

GLOBAL ORGANIC TEXTILE STANDARD (GOTS)

GOTS to certyfikat dla produktu obejmujący cały łańcuch produkcji począwszy od surowców, poprzez tekstylia naturalne (bawełna, jedwab, len, konopie) na odzieży skończywszy. Oznacza że nie tylko materiał wykonany jest z włókien pochodzenia naturalnego ale również sam proces uprawy i produkcji jest ekologiczny. Certyfikat Utworzony został przez International Working Group on Global Organic Textile Standard (IWG), grupę roboczą skupiającą organizacje z Europy, USA i Japonii zajmujące się certyfikowaniem i oznaczaniem produktów przyjaznych środowisku.

certyfikat obejmuje  wszystkie etapy produkcji wyrobów z tkanin naturalnych (od surowca poprzez gotowy produkt). Bardzo rygorystyczne kryteria środowiskowe. Weryfikowany przez niezależne instytucje spełniające kryteria akredytacyjne IFOAM lub standardy ISO 65. Audyty odbywają się przynajmniej raz do roku poprzez kontrolę dokumentów i inspekcje w miejscach produkcji (w tym inspekcje niezapowiedziane). GOTS wspiera gospodarstwa w okresie przejściowym (przechodzące na uprawę ekologiczną).

Dziękuje

Monika Osińska

Udostępnij ten wpis:

Facebook